Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.01.2022 11:43 (Üye) Soru : Soru: Sayın danışman, Bir mükellefim inşaat faaliyeti ile iştigal etmekte, yapmış olduğu inşaatın daireleri için internet üzerinden klima siparişi verdi 22.11.2021 tarihinde satıcı firma e arşiv fatura düzenledi ödemesini banka kanalıyla resmi olarak yaptık, siparişi verilen klimaların teslimi firmamıza satıcı firma tarafından yapılmadı bunun üzerine karşı taraf ile iletişime geçilerek ürünlerimizin teslim edilmesini talep etmemize rağmen teslimat yapılmadı. Satıcı firma teslim edeceğini taahhüt etmesine rağmen bizi sürekli sürüncemede bırakarak ürünleri tarafımıza teslim etmedi, bizde ya ürünleri teslim edin yada paramızı iade edin dedik bunun üzerine satıcı firma para iadesini yaptı fakat bize düzenlediği e arşiv faturayı yasal süresi içerisinde iptal etmedi, satıcı firma e fatura mükellefi olup bizimde e arşiv fatura mükellefi olduğumuzdan e arşiv fatura portalından itiraz/iptal talebi imkanımız olmadığından fatura iptal edilemedi, satıcı firmanın iletişim bilgileri ile ulaşmaya çalışmamıza rağmen ulaşamadık. Hiçbir şekilde satıcı firmaya ulaşamıyoruz ve tarafımıza kesilen faturayı iptal ettiremedik, bu durumda ne yapmamız gerekiyor nasıl bir yasal yol izlememiz gerekli? bize düzenlemiş olduğu faturaya istinaden firmamızdan iade olarak e arşiv fatura düzenlememiz yeterli olur mu? veya öncelikle noterden ihtarname ile itiraz damı bulunmamız gerekir? Teşekkürler. Cevap:Sayın, Merhaba; mükellefiniz e-arşiv fatura mükellefi ise aynı zamanda e-fatura mükellefi olmalısınız ?! Düzenlenen fatura GİB e-arşiv portalı üzerinden düzenlenmeiş olabilir bi kontrol etmeniz gereklidir. Bu kapsamda iade faturanızı düzenlemelisiniz (hangi mükellefiyet türüne sahipseniz e-fatura/e-arşiv fatura, karşı taraftaki mükellef de bu uygulamalara dahil mi?) iyi günler Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi Merhaba, Üstadım benim mükellefim e fatura mükellefi değil (Gıb Portal dan e arşiv düzenleyen normal mükellef) , bize fatura düzenleyen satıcı firma e fatura mükellefi... biz e fatura mükellefi olmadığımız için karşı taraf e arşiv fatura olarak belge düzenliyor olması gerektiği gibi, satıcı firma e fatura mükellefi olduğu için biz e arşiv portal dan e arşiv fatura itiraz/iptal talebi oluşturamıyoruz fatura portal da çıkmıyor, sadece interaktif vergi dairesinde e arşiv fatura sorgulamada listede görebiliyoruz. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor? İyi günler.

Cevap : Merhaba; sorunuzda geçen bilgilere göre siz e-belge mükellefi değilsiniz e-arşiv 5bin 30 bin portalını kullanıyorsunuz diye anlıyorum. Çünkü e-arşiv fatura mükellefiyseniz aynı zamanda e-fatura mükellefi de olmanız gerekliydi. O yüzden sorunuzu bu kapsamda cevaplıyorum. Adınıza düzenlenen veya sizin düzenlediğiniz 5bin 30 bin e-arşiv portalından düzenlenen faturalar için yine aynı portaldan iptal veya itiraz işlemi yapılabilmektedir. Süresi geçtiyse firma ile mutabakat sağlamnız gerekli öncelikle. Fatura firmanın kayıtlarında var ise iade faturası düzenleyebilirsiniz. Ama öncelikle mutabakat yaapılmalıdır iyi günler
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.