Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.12.2021 16:38 (Üye) Soru : Sayın, Yük taşımacılığı amacıyla,vergi mükellefi olmayan satıcıdan noter satış sözleşmesiyle ticari araç satın aldık. Daha sonra bu aracı gider pusulası ile kayıtlarımıza aldık.Alırken kdv indiriminden faydalanmadık.İşimizi sonlandırıyoruz.Aracın satış faturasını nasıl keseceğiz?KDV nasıl olacak? Sattığımız kişi vergi mükellefi değilse hem noter satış sözleşmesi yapıp hem de fatura mı keseceğiz? Sattığımız kişi vergi mükellefi ise sadece fatura mı kesmemiz gerekir,yoksa noter satış sözleşmesi de yapılır mı? Teşekkür ederim.

Cevap : Vergi Mükellefi olmayan kişiden alınan taşıt için düzenlenen gider pusulasında KDV olmaz. Taşıtı kime satarsanız satın (mükellef olsun olmasın fark etmez.) Satış da düzenleyeceğiniz faturada Ticari aracın satış bedeli üzerinden % 18 KDV hesaplayacaksınız.Satış işlemi için Noter sözleşmesi olması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.