Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.12.2021 09:42 (Üye) Soru : Merhaba. Şimdiden iyi seneler dilerim. Sizlere sormak istediğim iki soru mevcut. 1- tek pay sahipli limited şirketinde pay sahibi ve bu ltd şti 4 a sgk lı iki müdür bulunmaktadır. 4 a lı sgk lı kişinib sgk çıkışı yapılacak. Ltd şti dışarıdan müdürlük yapabilir mi? Sigortasız olmasının bir sakıncası oluyor mu? 2- seslendirme yapmak üzere bir mükellefe 01.01.2022 tarihinde serbest meslek olarak mükellefiyet açılış yapılacaktır. Elinde daha önce sahip olduğu ve evinde seslendirme yapacağı vakit bu cihazlarırı kullanacaktır. Açılış yapıldıktan sonra bu cihazları deftere nasıl kaydedebbiliriz?

Cevap : 1-Bu sorunuzu “Sosyal Güvenlik Mevzuatı Danışmanı “ kutusunu işaretleyerek yeniden gönderiniz. 2-Bahsettiğiniz cihazlar emsal bedel ile kayıt yapılır. Kayıt yapılan cihazlar iş yerinin kapatılmasında veya cihazın satılmasında e-smm düzenlenir . % 18 KDV hesaplanır.Satış bedeli ile kayıtlı bedel arasındaki gelir veya gider kayıtlara alınır.İyi yıllar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.