Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.12.2021 10:19 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Defter Beyan sisteminde internet üzerinden ticaret yapan firmayız.GİB Portalından e-arşiv fatura kesiyoruz. Sorularım: 1-) e-fatura sistemine geçmek için bir operatör üzerinden e-imza aldıktan sonra ve gib interaktif üzerinden bildirimde bulunduktan sonra başka bir işlem yapmak gerekiyormu? 2-Şahıs firması olduğumuz için e-mühür zorunluluğumuz yoktur değilmi? 3-)Defter beyan mükellefi(işletme)olmak, e-faturaya engelmi? 4-)e-arşiv sisteminden,e-faturaya geçince ne kazanmış olacağız? 5-) e-fatura mükellefi olmayan müşterilerimize ve vergi mükellefi olmayan kişilere yine e-arşiv fatura mı keseceğiz? Net cevaplar verirseniz çok sevinirim. Saygılar....

Cevap : Merhaba; e-fatura başvurusu yapabilmeniz için tüzel kişiler mali mühür/ gerçek kişiler elektronik imza veya mali mühür başvurusu yapması gerekiyor ve devamında elektronik ortamda e-fatura ve e-arşiv fatura başvuru yapmalı gerekli. Başkaca bir yükümlülük yok ise defter beyanda işletme esasına tabi defter tutarken e-fatura mükellefi olunabilir. (sorunuzda geçen bilgilere göre cevaplanmıştır) e-fatura uygulamasına kayıtlı olmayan mükelleflere e-arşiv fatura düzenlenecektir. iyi günler dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.