Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.12.2021 11:47 (Üye) Soru : Merhaba sayın üstadım. Bir şirketimin geçmiş yıl karlarının sermayeye ilave edilmesi ile ilgili olarak odanın internet sitesinde bulunan SERMAYE RAPORU örneğini indirip, ordaki şablona göre raporumu tamamladım. Tescil için TİCARET ODASINA verdiğimde evrağın iade edilme sebebi olarak RAPORda ÖNCEKİ SERMAYE nin ödendiğine dair bir tespitin yapılması isteniyor. Odanın sistemindeki rapor örneğinde böyle bir durum yok. TİCARET odasının uygulaması doğrumudur. Şayet doğruysa örnek olarak yayınlanan rapormu hatalıdır. Bilgi verirseniz sevinirim.

Cevap : Ticaret odasının uygulaması doğrudur. Örnek olarak yayımlanan rapor hatalı değildir. Doğru rapordur 30 senedir bu rapor kullanılıyor. Ticaret siciline Ayrıca ikinci rapor olarak ; "SERMAYENİN ÖDENDİĞİNİN TESPİTİNE AİT SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK RAPORU "da düzenlenerek verilemesi gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.