Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.12.2021 11:58 (Üye) Soru : Merhaba, 2021 yılında defter beyan sistemine tabi mükellefimiz Temmuz 2020 yılında almış olduğu sabit kıymet (turistik tekne) normal amortisman ile kayıtlara alınmıştır. Mükellef 7326 sayılı kanun ile getirilen yeniden değerlemeden faydalanmak istemektedir. Fakat yeniden değerleme uygulaması bilanço esasına göre defter tutan mükellefler için yapılabilmektedir. 2021 yılı için yeniden değerleme yapabilmemizin başka bir ihtimali yok değil mi? Ayrıca Normal Amortismandan azalana bakiyeler sistemine dönmek istemektedir, normal şartlarda bu imkansız biliyorum. Defter beyanda Sabit kıymet işlemi kaydını 2020 yılında düzeltme imkanımız var mı? Var ise bu düzeltme sonrası inceleme olma ihtimali var mı? Mükellef cezası ne ise verelim, bu uygulamaları yapalım diyor. Bu konuda bilgi verebilirmisiniz .

Cevap : İşletme esasına tabi olan mükellefler Yeniden değerleme yapamaz. "Mükellef cezası ne ise verelim" söylemi ESNAF söylemidir. Mükellefin kanunsuz talebini yapmanız halinde suça iştirak etmiş olursunuz.Hukuka aykırı işlem yapmamanız öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.