Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.12.2021 15:30 (Üye) Soru : Merhabalar, Bir şahıs firmam 2022 yılında işletme esasına geçiyor. 2021 yılını kapatırken bilanço kalemleri ortağın hesabına devir yapılacak? yoksa normal de bilanço usulüne devam durumunda nasıl oluyorsa aynı şekilde kapanış kayıtları yapılıp bırakılacak mı? Defter beyana geçerken demirbaşlar amortismanları ile birlikte kayıt ediliyor ve amortisman ayırılmaya devam ediyor. Geçmiş yıl kar ve zararları birbirine mahsup edilip fark varsa kasada da para varsa ödenecek mi? Satıcılarda borç alıcılarda alacak varsa ortağın hesabına mı devir olacak? Daha önce işletmeden bilançoya geçerken 1000 TL gibi bir sermaye hesabı yapmıştım. Şimdi bu hesap ne olacak? Kısaca bilançodan işletmeye geçen şahıs firması için muhasebe kayıtları nasıl olmalıdır? Şimdiden cevabınız için teşekkür eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. İyi Yıllar

Cevap : Hesaplar ters kayıtla kapatılır Mal ve ATİK ler ile işletme defterine kayıt yapılır. Başka hiç bir hesap devir edilemez. İşletme usulünde Sermaye hesabı olmaz.İşletme defterinde muhasebe kaydı olmaz. Alışların giderlerin ve satışların kaydı yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.