Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.12.2021 10:21 (Üye) Soru : Değerli İlgili Benim Ba Formu ile ilgili bir sorum olacak. Galerici mükellefimiz var. oto alımlarının çoğu vergi mükellefi olmayan kişilerden oluşuyor- Nihai Tüketici diye tabir ettiğimiz kişilerden Noter satış sözleşmesi ile araçları alıyor. Sorum şudur. Örneğin 400000 TL YE vergi mükellefi olmayan birinden bu aracı noter kanalı ile aldık. Noter satış sözleşmesinde her ne kadar kdv dahil yazsa da bu vatandaş mükellef vs değil. Bizde bu aracı binek olduğu için 153 e tamamını atıyoruz. BA formunda MATRAHI 400.000 tl mi yazmalıyım. ya daa hiç bildirmesem bir müeyyidesi var mı. tşk

Cevap : Vergi mükellefi olmayan kişilerden alınan taşıtlar için ayrıca Gider pusulası düzenlenecektir. Gider pusulasında KDV ve GV stopajı hesaplanmaz .Ba formuna örneğinizdeki 400.000 TL yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.