Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.01.2022 15:41 (Üye) Soru : MERHABALAR ŞİRKETİMİZDE İŞÇİMİZ 9.000 TL BRÜT ÜCRETLE ÇALIŞMAKTADIR. ŞİRKET ORTAKLARININ VEYA ADİ ORTAKLIK ORTAKLARININ BAĞKUR PRİMLERİNİN BU BRÜTE GÖREMİ TESPİT EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR. NOT: ESKİ DÖNEMLERDE ÇALIŞTIRDIĞIMIZ İŞÇİNİN ÜCRETİNE GÖRE BAĞKUR PRİMİ HESAPLAMASI YAPILIYORDU BU DURUM DEVAM EDİYORMU YANİ ŞİRKET ORTAĞININ BAĞKUR PRİM ÖDEMESİ ÇALIŞTIRDIĞI İŞÇİNİN ÜCRETİNE GÖREMİ BELİRLENECEK

Cevap : Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamındaki sigortalıların prime esas kazançları, prime esas günlük kazanç alt sınırı ile üst sınırı arasında kalmak şartıyla, sigortalı tarafından beyan edilecek günlük kazancın otuz katıdır. Prime esas kazanç beyanları Kuruma verilecek beyan formu ile yapılabildiği gibi e-Devlet üzerinden de yapılabilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.