Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.01.2022 11:36 (Üye) Soru : Merhabalar öncelikle yeni yılın iylikler getirmesini diliyorum.Benim sorum sosyal medya üzerinden kazanç sağlayan kişilerin gelirlerine getirilen istisna ile ilgili.Kazancını içerik sağlayıcılardan değil de kendilerine ait sayfalarda ürün tanıtımı ve reklamı yapmak sureti ile bu ürünlerin sosyal medya platformlarında ticaret yapan kurumsal firmalara (Trendyol vs.) ait sitelerde satışından komisyon alan influencer diye tabir edilen kişilerin gelirleri bu kapsamda değerlendirilebilr mi?

Cevap : Tanımını yaptığınız "influencer " konusunda bilgi sahibi değiliz. Ancak yapılan ticari faaliyet Vergiye tabidir. GV mükellefiyeti tesisi ettirilir. defter tutulur Fatura düzenlenir diğer yükümlülükler yerine getirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.