Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.01.2022 17:03 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Danışman İş kanunda Hafta Tatiline hak kazanma bakımından "Bir haftalık süre içinde kalmak üzere, işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri çalışılmış günler gibi hesaba katılır.”" demekte buradaki 1 haftalık süreden kasıt Örneğin: Hafta tatili pazar olan işyerinde Salı günü 10 günlük istirahat alan işçi salıdan sonraki ilk pazar Günü olan Hafta tatili Kesilir mi?

Cevap : İşçinin hafta tatili hakkını kazanabilmesi için kanunen belirlenen haftalık 45 saat çalışma yükümlülüğünü yerine getirmesi gerekmektedir. Bu yükümlülüğü yerine getiren işçiye kanunen işveren tarafından bu yedi günlük periyod içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme hakkı verilmelidir. Hastalık da çalışılmış gibi sayılan hallerdendir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.