Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.01.2022 11:44 (Üye) Soru : Merhaba, ltd.sirket müdürü, şirkette sigortalı çalışan, bir müdür de ortaklardan biri münferiden. Sigortalı müdürün emeklilik günleri doldu, SSK dan çıkış yapılırsa müdürlüğü devam eder mi, Huzur hakkı ödenmesi zorunlu mudur, bir de huzur hakkında asgari ücret vergi istisnası uygulanır mı. Teşekkürler.

Cevap : Eğer işe devam etmeyecek ve de müdürlük sıfatı devam etmeyecek ise sgk dan çıkışını yapmanız gerekir. Ancak fiili çalışmaya devam edecekse emekli olarak da müdür olarak çalışmaya devam edebilir. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 61’inci maddesine göre huzur hakkı ödemeleri de ücret kapsamında gelir vergisi tevkifatına vergiye tabi bulunmaktadır. Aynı maddede; yönetim ve denetim kurulları başkanı ve üyeleriyle tasfiye memurlarına bu sıfatları dolayısıyla ödenen veya sağlanan para, ayın ve menfaatlerin de ücret olarak vergilendirileceği hüküm altına alınmıştır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.