Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.01.2022 11:07 (Üye) Soru : Sayın üstadım; Bir mükellefimiz serbest meslek erbabı olarak avukat mesleği icra etmektedir. Bu mesleğinin yanında ise sigorta tahkim hakemliği yapmaktadır. Serbest meslek hizmetlerinden almış olduğu gelirleri makbuz keserek beyan etmekte fakat tahkimde yapmış olduğu hizmette ise sigorta tahkim başkanlığı avukatımıza ücret bordrosu düzenleyip bordroda vergi kesintisi uygulamaktadır. Sorularımız şunlardır; 1- Tahkim den kazandığı ücret gelirini serbest meslek geliri ile birleştirip yıllık gelir vergisi beyannamesinde ücretler kısmında beyan edip yapılan kesintileri de kesintiler bölümünde gösterip ayrıca beyan edecek miyiz 2- 1 maddedeki soruda ikisinin toplamında belli bir istisna sınırı varmıdır. İstisna sınırı derken kar + ücret geliri olarak mı bakacağız Saygılarımla,

Cevap : 1-2-Elde edilen ücret geliri GVK 86. maddedeki koşullara göre SMKazancı ile birleştirilerek beyan edilir veya rakamsal duruma göre beyana dahil edilmez ( GVK 86/1-c) Madde metnini inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.