Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.01.2022 11:19 (Üye) Soru : Merhabalar Nalbur faaliyetini gerçekleştirecek bir mükellef için yeni açılış yapıldı. Ancak bir önceki kapanış yapan mükellefe hem dükkandaki malzemeler için hem de demirbaşlar için (devretme bedeli) 120.000 TL'lik bir ödeme gerçekleştirilmiştir. Bunun karşılığında fatura düzenlenmemiştir. Malların tesbiti bu rakam üzerinden mi olacaktır? Dükkanda yer alan mallar şirkete gider pusulası ile mi kaydedilecektir? Bu şekilde kaydedilecekse KDV oranı nedir? Şimdiden yardımlarınız çok teşekkür ederim.

Cevap : Verilen Hava parası için Parayı alan mükellef Fatura düzenleyecektir.Devir alınan mallar için Devreden fatura düzenleyecek Fatura düzenleyemiyor ise Gider pusulası düzenlenir Gider pusulasında KDV hesaplanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.