Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.01.2022 11:22 (Üye) Soru : Merhaba ; Kestiğimiz kur farkı faturasının matrahını muhasebe kayıtlarına birebir aynı tutar olarak alamıyoruz çünkü daha önceki dönemlerde yaptığımız değerleme nedeniyle. Örneğin 7.000 + %8 560,00 Kur farkı faturası kestiysek bunu muhasebe kaydı olarak 7.000 + 560 olarak değil 9.000 + 560 olarak kayıtlara alıyoruz. Daha önceki dönemlerde 646/656 çalıştırdığımız için Kur farkı faturasındaki kdv yi tam kayıtlara alıyoruz orda sorun yok. Ancak matrahta var. Bazı yazarlar ödeme/tahsilat tarihlerinde değerleme dönemlerinde yapılan 646/656 hesapların kapatılmasını sonra kur farkı faturasının tam olarak muhasebe kaydının yapılmasını söylüyor ancak bu yöntem riskli yıl değişirse kdv kadar fazla gidere gidecek. Başka bir çözüm var mı ?

Cevap : Sorunuz anlaşılamamıştır. Temele kural Geçici vergi dönem sonlarında Yabancı para birimli Kasa,Bank Borç Alacaklar;Kur değerlemesine tabi tutulur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.