Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.01.2022 15:15 (Üye) Soru : Merhaba üstadım. Bir inşaat firmamla ilgili yardımınıza ihtiyacım var. Özel bina inşaatı yapan firmamın bilgileri şöyle İnşaat başlangıç 18/4/2017 İnşaat sınıfı lll Grubu B Ruhsatta yazan inşaat m2 maliyeti 750 İnşaat alanı ruhsattan 2402 m2 Arsa 732 m2 İnşaat maliyeti ruhsatta 1.800.000 olarak yaklaşık hesaplanmıştır. İnşaat gerçekte 2019 da tamamlanmış ama ilişiksizlik belgesi sgk dan alınmamıştır. Şimdi hesap yapıp eksik var mı tespit ederek başvurumuzu yapmak istiyoruz. Ancak inşaat 2017 de başlayıp yıllarca sürmüş göründüğü için hesaplama da değişiklik söz konusu olacak sanırım. Birim maliyet kaç alınmalıdır? En düşük asgari işçilik çıkaracak şekilde bana bir yol göstere bilir misiniz. 2019 olarak bildirirsem bitiş tarihini dilekçem de idari para cezası olur mu geç bildirmekten? Ceza kaç tl olur? Sanırım anlata bildim. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Binaların maliyetinin hesaplanmasında, bitirildiği yıldan bir önceki yıla ilişkin birim maliyet bedeli dikkate alınmaktadır. Bu hesaplamayı formüle etmek istersek; Tüm Yapının maliyeti = Toplam İnşaat alanıX Birim Fiyat X yapının tamamlanma oranı İşin yürütümü için gerekli en az işçilik miktarı = ( Tüm yapının maliyeti X uygulanacak işçilik oranı) Bildirim eksiği = İşin yürütümü için en az işçilik miktarı – SGK’ ya bildirilen işçilik (SİGORTA MATRAHI) toplamı Aşağıda belirtmiş olduğumuz web adresinden konunun detayına ulaşabilirsiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/SeminerNotlar/01032017/ismmmoAsgari%20%C4%B0%C5%9F%C3%A7ilik%20Uygulamalar%C4%B1k%C4%B1sa.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.