Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.01.2022 16:48 (Üye) Soru : merhaba, ikameti yurtdışında olan bir türk vatandaşı , internet üzerinden hizmet satışı yapacak ancak yurtdışında henüz çalışma izni olmadığı için ilgili ülkede mükellefiyet açamıyor. Türkiye üzerinden tam mükellefiyet (gerçek usulde gelir vergisi mükellefiyeti ) açmasında usulen herhangi bir sakınca bulunuyor mu ? Kişi 181 gün ve fazlası yurtdışında bulunuyor. Eğer ki herhangi bir sakınca bulunmuyorsa , vereceği hizmetlerin tamamı yurtdışındaki müşterilerine olacak , kdv yönünden hizmet ihracı olarak değerlendirilebilir mi ? İyi çalışamalar İ

Cevap : Bahse konu Kişinin Türkiye de İKAMETGAHI var ise "Tam mükellef "olarak GV mükellefiyeti tesis ettirmesi gerekir. Kişi yurt dışında oturma izni yok ise 180 gün hesabı yapılmaz. Kişinin Yurt dışına hizmet vermesi Halinde verdiği Hizmet için KDV Hizmet ihracı (KDVK Md.12) istisnası uygulanır. Hizmet bedeli döviz olarak Türkiye ye getirilmesi gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.