Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.01.2022 14:17 (Üye) Soru : Merhaba, 1- Elektrik plan ve projesinin çizilmesi (Bina veya Fabrika vb. yapıların tüm yapı içi ve bağımsız bölümler dahil elektrik projesinin çizilmesi) 2- Kompanzasyon sistemlerinin kurulumu ve pano yapımı (İşletmelerin güç kat sayılarının düzeltilmesi yani işletmelerin ihtiyacı olan enerji güç miktarına göre elektrik altyapılarının güçlendirilmesi ve gerekli elektrik güç ve tesisatı için pano yapımı) 3- Yapımına başlanmamış yeni inşa edilecek yapılar için elektrik taahhüt işlemleri, Yukarıda belirtilen hizmetlerin tesliminde KDV tevkifatı yapılıp yapılmayacağı, Tesisat elektrik sarfiyatı güçlendirilmesi ve pano yapımı için uygulanacak kdv oranı ile kdv tevkifatı yapılıp yapılmayacağı hususunda yardımınızı rica ederim. İyi günler, İyi Çalışmalar dilerim.

Cevap : BELİRLENMİŞ ALICILAR ve TÜM KDV MÜKELLEFLERİNE karşı ifa edilen ve KDV dahil bedeli 5 milyon TL ve üzerinde olan yapım işleri ile bu yapım işleriyle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde, alıcılar tarafından (4/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır. Projenin genişlemesi, sözleşme bedelinin güncellenmesi ve benzeri nedenlerle iş bedelinin daha sonra 5 milyon TL’yi aşması halinde, bu durumun ortaya çıktığı tarihten itibaren tevkifat uygulanır.5 Milyonun altındaki faturada tevkifat uygulanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.