Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.01.2022 14:24 (Üye) Soru : Merhaba üretim sektöründe bir firma sabit kıymetin kayıtlı kamyonun mtv si tamamı mı gider yazılır %70 % 30 ayrı mı var mıdır? Kiralanan araçlarda gidere atılabilecek tutar 2021 yılı için 6000 tl +kdv aşan kısmı kkeg midir?kiralana araçlardaki giderler %70 % 30ayrımı dikkate alınarak işleme alınmalıdır ticari araçlardaki araç giderleri (mazot poliçe bakım onarım tamamı gidermidir?Teşekkürler

Cevap : MTVK’nu 14. Maddede (II) sayılı listede yer alan “ticari” olarak adlandırılan minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, çekici, motorlu karavan, panelvan vb. taşıtlar için ödenen MTV’leri TAMAMAI gider olarak kabul edilmektedir. Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları HARİÇ olmak üzere, kiralama yoluyla edinilen binek otomobillerinin her birine ilişkin aylık kira bedelinin 2021 yılı için KDV hariç 6.000 Türk lirasına kadarlık kısmı gider olarak dikkate alınabilecektir. Aşan kısımın TAMAMI KKEG olacaktır. 6.000 TL kira sınırını aşan ve KKEG olan kira tutarına isabet eden KDV indirim konusu yapılamayacaktır Ticari araçlarda Gider kısıtlaması olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.