Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.01.2022 09:56 (Üye) Soru : Sn. Üstadımız; Bir emlakçı müşterimiz emlak komisyonculuğu işi ile ilgilenmektedir. Şahsına ait bir ev almış ve bunu satmıştır. Burada bir kazanç elde etmiştir. Bunun karşılığında ; 1- Bu gayrimenkulü değer artış kazancı mı uygulamamız gerekir mi ? 2- Yoksa gayrimenkul alım satımı yapacağını bildirip kanunda belirtilen mt lere istinaden kdv oranı uygulayarak fatura mı kesmesi gerekmektedir. 3- Uygulayacağı kdv matrahı alım ile satım arasındaki farka mı uygulayacaktır. Saygılarımla İyi çalışmalar…

Cevap : 1-Emlak komisyoncusu Ticari kazanç elde etmektedir.Elde edilen kazanç Ticari kazanç dır. Değer artış kazancı olmaz Satış ile alış arasındaki fark gelir olarak deftere yazılır. 2-Satış bedeli üzerinden G.menkulün cinsi ve metre karesine göre KDV hesaplanır Konut 150 metrenin altında ise % 1 üstünde ise ve iş yeri ise % 18 KDV hesaplanır. 3-Vergi mükellefi olmayan kişilerden alınan G.menkullerin alış bedeli ile satış bedeli arasındaki farka KDV hesaplanacaktır. ( İş yerleri ve Arsa arzi ve 150 metrekarenin üstündeki konutlarda için % 18 150 metre karenin altındaki konutlar için % 1 KDV hesaplanır) Düzenlenecek faturada KDV uygulanmayan tutar KDV beyannamesinde Özel matrah bölümünde beyan edilecek KDV tabi olan kısım normal teslimler arasında yer alacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.