Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.01.2022 11:21 (Üye) Soru : merhaba, 1-adat faturasının amacı nedir? kasa fazlasının ortağa borç olarak verilmesi bu şekilde kasa fazlasının azaltılması mıdır ? 2-şirket mağaza için kira sözleşmesi imzaladı damga vergisini kiracı mı ödüyor ? bdp damga vergisi beyannamesi var. orda vergi bildirimi kulakçığında türü/kodu bölümünde 104 -kira mukaveleleri kodu var bu şekilde mi beyan edilmeli ?

Cevap : 1-Adat Şirketin ortağına veya ortaklarına borç para vermesi veya Kasada ihtiyaç dan fazla nakit para halinde hesaplanan faizdir. 2-Sözleşmeye ilişkin DV ni taraflardan birisi öder.Tarafların anlaşmasına göre birisi öder kiracı öder diye bir kural yok. 3-bdp programında DV beyannamesi gönderilebilmesi için Vergi dairesinde "SÜREKLİ DAMGA VERGİSİ " Mükellefiyeti açtırılması gerekir. Bu mükellefiyet yok ise beyanname VD ne elden kağıt ortamında verilir. 104 kod seçilecek.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.