Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.01.2022 16:22 (Üye) Soru : Sayın danışmanım, mükelleflerimle ilgili e birlikte hizmet sözleşmesi 1 adet düzenleyip damga vergisi meslek mensubu olarak ödemekte gib tede sorumluluk ve aracılık sözleşme girişi yapmaktayım. Mükellefe bildirim sizin sorumluluğunuzdadır uyarısı çıkmaktadır. Dolayısı ile mükellefi sözlü bilgilendrimek yetiyormu? Yoksa mutlak surette ıslak imzalı sözleşme çıktısı alıp muhafaza etmelimiyiz? Takip eden yıllardada damga vergisi ödenmemesi için ek protokol yapılmakta o da ıslak imzalımı muhafaza etmeli. Mükelleflerin tüm beyanlarını yapmış olmak mükelleflerin sistemdeki sözleşmelerimizi kabul etmiş anlamımı taşımaktadır. Teşekkür ederim. Kolay gelsin.

Cevap : Sözleşmeler ıslak imzalı olarak saklanır. Sözleşmeler her yıl yenilenir ve güncellenir. Yeni tutar dan her yıl DV ödenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.