Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.01.2022 11:31 (Üye) Soru : Merhaba, 7326 sayılı kanundan faydalanarak kdv ve kurumlar vergisi matrah artırımında bulunduk ve taksitlerimizi süresi içerisinde ödemeye devam etmekteyiz. Bugüne kadar hakkımızda herhangi bir inceleme de başlatılmadı fakat 07/01/2022 tarihinde İncelemeye başlama tutanağını imzalamaya davet yazısı geldi. Vergi müfettişini arayıp matrah artımında bulunduğumuzu ve ödemelerini zamanında yaptığımızı söylediğim halde 2017-2018-2019-2020 yılları için defter belgeleri istemiştir. İncelemenin tam inceleme olduğu ve matrah artırımından yararlanamayanların olduğunu söyledi. Hakkımızda bu zamana kadar herhangi bir inceleme olmadan bizi SYB düzenleyenler kategorisine alabiliyorlar mı? kanunun üzerinden bu kadar zaman geçmiş olmasına rağmen. Teşekkürler İyi Çalışmalar...

Cevap : Matrah artırımı yapılan yıllar için vergi incelemesi yapılır. Ancak Vergi tarhiyatı yapılamaz. Karşıt inceleme için istenmiş olabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.