Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.01.2022 12:12 (Üye) Soru : 2019 ve 2020 yıllarında kdv ve kurumlar vergisi yönünden matrah artışı yapılmıştır.Şirketimizin 2019 yılında alış yaptığı firma ile ilgili olarak 2021 yılında inceleme yapılmıştır.Yapılan inceleme sonunda şirketimizin sahte belge kullanma tespiti yapılmış ve ilgili dönem kayıtlarının düzeltilmesi yönünde tebligat gelmiştir. Alış faturalar çekler ile ödenmiş olup ,matrah artışı yapılması kayıtların düzeltilmesi konusunda öne sürülebilinirmi ? izlenmesi gereken yol konusunda bilgileriniz rica olunur. saygılar

Cevap : Kayıtları düzeltmek zorunda değilsiniz yaptığınız işlemlerin hukuki ve belgeli olduğundan emin iseniz Yapılacak incelemede tarh edilecek vergi ve kesilecek ceza için dava açma hakkınız vardır. Sorun yaşamamak için dilerseniz düzelteme yapabilrsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.