Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.01.2022 16:31 (Üye) Soru : 11.01.2022 15:49 Tarihinde Vergi Mevzuatı Danışmanına iletilmiştir. Soru : Müşterimiz Doktor ve Türkiye de muayenehanesi var faal olarak çalışmaktadır, yalnız şuan ara ara Amerika da da hasta görmeye başladı oradan elde ettiği gelir ile ilgili olarak orada alınan parayı ülkemize sokmak için nasıl bir işlem yapılmalı fatura kesebiliyor mu veya başka bir yolu var ise yardımlarınızı rica ederim. Teşekkürler, 11.01.2022 15:49 Tarihinde Vergi Mevzuatı Danışmanına birimine sorulmuş. Cevap : Doktor Yurt dışındaki müşterisi için e-smm düzenleyecek. Makbuzda KDV hesaplanmayacak. (Hizmetten yararlanma Yurt dışında olduğu için Hizmet ihracı istisnası) Cevabınız için Teşekkürler yalnız soruyu eksik sordum hocamız zaten orada yapmış olduğu hizmet ile ilgili o ülkeye vergi ödüyor yine de e-smm düzenlemek mi gerekiyor, yoksa hizmet verdiği ülkeye vergi ödediği için herhangi bir şey yapmasına gerek varmı? Teşekkürler

Cevap : Hizmet verdiği ülkedeki vergi mevzuatını bilmiyoruz. Söz konusu doktor; Yurt dışında mükellef ise oradan elde ettiği kazanç Türkiye ye getirilerek beyannameye dahil edilir Hesaplanan vergiden ilgili ülkede ödenen vergi var ise mahsup edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.