Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.01.2022 10:30 (Üye) Soru : Merhaba Üstad; Kasım ayında 49 koduyla işten ayrılan personel arabulucuya gitti. Önümüze gelen arabulucu anlaşma belgesinde tek tek belirtmeksizin agi,ücret,yıllık izin.kıdem,ihbar vs. toplam 48.000,00 TL ye anlaşılmıştır yazıyor. Bunun muhasebeleşmesini ve muhtasar beyanname bildirimini ne şekilde yapılması gerekir. Avukata detaylı yazabilirmisiniz dediğimizde arabulucu aşamasında toplam rakam üzerinden pazarlık usülü anlaşıldığını söyledi. Teşekkürler.

Cevap : Yapılacak ödeme için bordro düzenlenir. Muhtasar beyannamede .Kıdem tazminatı hariç vergiye tabi olan ödemler beyan edilir. Ödemeler gider yazılır (ceza gecikme zammı vs KKEG olur) Avukat vergi ve Muhasebe uygulamasına vakıf ise hukuki gerekçe sunsun .
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.