Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.01.2022 10:47 (Üye) Soru : Selamlar adi ortaklı şahıs firması kurmuş bulunmaktayım türmom üzerinden muhasebe sözleşmesi yapmam gerekiyor adi ortaklı ile ilgili muh. sözleşmesi yaparken defter türünü işletme seçerek devam ediyorum ama gerçek kişi ortaklarada muh sözleşmesi yapmam gerekiyor ama defter türünü ne seçeceğim hakkında tereddüt yaşıyorum işletmemi seçmem lazım yoksa diğer mi çünkü gerçek kişi ortaklara sadece geçici ve gelir vergisi beyanı verilecek gerçek kişi ortaklar için muh sözleşme adımlarını rica ediyorum ve ayrıca gerçek kişi ortaklara sözleşme yaptığımızdan dolayı kendilerine serbest meslek makbuzu düzenlemek zorundamıyız çünkü adi ortaklığın vergi numarasına zaten makbuz kesmiş olacağız konunyla ilgili tarafımı bilgilendirmenizi rica ederim

Cevap : Adi ortaklık için sözleşme yapılır. Alınacak hizmet bedeli için ise e-smm Adi ortaklık adına düzenlenecektir. GİB sözleşmesi ise adi ortaklık ve her ortak için ayrı ayrı düzenlenecektir. Türmob sözleşmesi için Türmob Bilgi işlem merkezi ile görüşünüz.Sözleşme formatının uygulaması Türmob tarafından yaplmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.