Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.01.2022 13:10 (Üye) Soru : Merhabalar; % 18 kdv ödeyerek Zamak,Külçe hammadesini alıp bu hammade ve diğer yardımcı malzemeleri kullanarak gerekli teçhizat ve makina ile fermuar,çıtçıt ve kopça haline getiren firmamız bu ürünleri toptan yada perakende olarak satarken hangi kdv oranında satmalı ? Şimdiden cevap için Teşekkürler.

Cevap : Fermuar, çıtçıt, düğme, kopça, boncuk ve benzerlerinde uygulanması gereken KDV oranı 2016/9542 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla % 8 olarak belirlenmiştir.Toptan perakende ayrımı yok. KDV oranları için Web sayfamızdaki mevzuat / pratik bilgilerde (vergi) bölümünde bulunan listelerden yararlanınız. Bahsettiğiniz teslim için (I ) (BİR) sayılı listede ise ; % 1 , ( II ) (İKİ) sayılı listede ise; % 8 her iki listede de yoksa genel oran olan % 18 uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.