Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.01.2022 16:09 (Üye) Soru : Merhabalar, Araç hasar alış faturasının kdv si %18, Sigorta Şti.ne yansıtma faturasının kdv si %18.5/10. Sigorta hasarın tamamını karşılamadı, karşıladığı kadar kısım yansıtıldı. Yansıtılan tutarın matrahını gider hesabı ters çalıştırıp kdv sini iade/ilave kdv olarak kdv beyannamesine mi yazmak doğrudur yoksa matrahı gelir yazıp kısmi tevkifat Diğer Hizmetler 5/10 şeklinde beyannamede bildirmek mi doğru olanıdır. Hasarın tamamı yansıtılsa idi gelir gider hesaplarını kullanmadan 198 hesabı girdi çıktı kullanıp beyannamede ilave kdv ye yazabilirdim. Bugüne kadar ilave kdv de gösterdim. Mart/2021 de Sigorta şirketleri de tevkifat listesine eklendi ve Beyannamede Diğer Hizmetler grubunda çıkıyor. Hangisi doğru ise onu yapmak isterim. Bilginizi rica ederim. Teşekkürler. Saygılar.

Cevap : Sorunuz anlaşılamamıştır. TDHP da hesaplar ters çalıştırılmaz.Yansıtma faturasının sigorta şirketince ödenmesi gerekir Tamamı ödenmeyecek ise Ödenecek tutar kadar fatura düzenlenir. Tamir faturasının tamamı gider yazılır. KDV indirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.