Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.01.2022 10:24 (Üye) Soru : Üstadlar iyi akşamlar, Mükellefim digital pazarlama üzerine hizmet ticareti veren bir anonim şirket, bu nedenle firma yurtdışında faaliyet gösteren (yurtdışında kurulmuş ) gazete veya dergilere reklam yayını vermekte ve bu bedeli üzerine kar koyarak müşterisine faturalandırmaktadır. Firmanın yurtdışından almış olduğu hizmet faturalandırıldığı takdirde Türkiye'de Kdvlendirilerekmi işleme alınması gerekmektedir. KDV ve Kurumlar vergisi yönünden aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

Cevap : Bahsettiğiniz faaliyet için özel veya ayrıcalıklı bir işlem yapılmaz.Yurt dışından satın alınan hizmet var ise (2) nolu KDV beyannamesi verilecek ödenen KDV indirim konusu yapılacaktır. Elde edilen gelir için fatura düzenlenir % 18 KDV hesaplanır. Dönem karı için KV ödenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.