Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.01.2022 10:38 (Üye) Soru : Sayın danışmanım, Gib de E beyanname ve aracılık sözleşme girişinde açılan sayfada taraflar ile ilgili bilgileri girdikten sonra, E birlikte yapmış olduğum hizmet sözleşmesinin tarih ve numarasını aynı şekilde elektronik beyanname aracılık ve sorumluluk sözleşmesinin tarihi ve numarası olarak da girerek onaylamaktayım. Aynı tarihte nasıl e birlikte bir hizmet sözleşmesi yaptı isem ayrıca birde mükellef ile ıslak imzalı elektronik beyanname aracılık ve sorumluluk sözleşmesimi yapmam gerekiyor? Böyle birşey varsa sistemde böyle bir sözleşme nasıl yapılmakta ayrıca buradada damga vergisi yükümlülüğümüzde bulunmaktamıdır. Kısacası her mükellef için 2 ayrı sözleşmemi sözkonusudur. Sözleşmelerimizin 2022 yılında gib ile entegre edilmesi nde mevcut mükelleflerimin hizmet sözleşme tarih ve numaraları elektronik beyanname ve sorumluluk sözleşmesinin tarih ve numarasının aynı olması sorun yaratırmı? Yeni mükelleflerde nasıl bir yol izlemeliyim.? Teşekkür ederim.

Cevap : Türmob ,e-birlik ve GİB sözleşmeleri için aşağıdaki linklerdeki açıklamaları inceleyiniz. https://turmob.org.tr/ sayfasından TÜRMOB E-BİRLİK portalın dan SIKÇA SORULAN SORULAR bölümünü inceleyiniz . Ayrıca aşağıdaki linkde bulanan videoyu izleyiniz. https://www.youtube.com/watch?v=WQggd5yBLZU
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.