Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.01.2022 13:54 (Üye) Soru : Merhaba. 2022 yılı için yayınlanan ücret tarifesi ile Türmob sitesindeki işyükü ücret hesaplama arasında çok ciddi farklar bulunmaktadır. İ.S.M.M.M.O.tarafından yayınlanan ücret tarifesi enflasyon rakamlarının altında olduğu görülmektedir.Mükelleflere ücret konsununda sağlıklı bilgi vermek ve hangi ücret tarifesinin baz alınacağı konusunda ciddi sorunlar oluşmaktadır. Bu konuda bir güncelleme veya nasıl bir yol izleneceğine dair bilgilendirme talep ederim.

Cevap : Ücret tarifesi Maliye Bakanlığınca yayımlanmaktadır. 2022 için bir önceki yıla göre % 25 artırılmıştır. Enflasyon artış oranı maalesef Bakanlıkça dikkate alınmamıştır. Meslek odaları Yayımlanan resmi tarifeyi ilan etmek zorundadır. Oda sitesindeki tarife ile (İstanbul a uyarlanmış) Türmob e-birlik sistemindeki rakamlar aynı dır. Diğer taraftan tarife ASGARİ olup bu tutar üstünde de Sözleşme yapılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.