Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.01.2022 16:03 (Üye) Soru : Merhabalar, İnşaat taahhüt işi yapan tüzel bir şirketimiz bulunmaktadır. Vergi mükellefi olmayan gerçek kişi olan Münevver Hanıma ait arsa üzerine tahmini 2 yıl sürecek bir inşaat taahhüt işi yapılacaktır. Yapılacak inşaat 2 dükkan 7 daire olacak olup tamamı Münevver Hanıma ait olacaktır. Bu bilgiler doğrultusunda; 1- Şirketimiz tarafından düzenlenecek faturalarda %5 stopaj kesintisi yapılması gerekecek mi? 2-Münevver Hanım için mükellefiyet kaydı oluşturulması gerekir mi? Gerekli olması durumunda mükellefiyet açmaması halinde bizlerin sorumluluğu olacak mıdır? 3-İşin 5 milyon üzeri olması durumunda KDV Tevkifat durumu dikkate alınmalı mı? (karşı taraf kdv mükellefi değil-mükellefiyet tesis etmediği varsayımı ile)

Cevap : 1-Vergi mükellefi olmayanlara yapılan inşaat için GV stopajı olmaz. 2-Yapılan inşaat Ticari maksat ile yapılır ise elbette mükellefiyet tesisi ettirilir ve GV stopajı yapılır. Meslek mensubun sorumluluğu neden olsun ? 3-Vergi mükellefi olmayanlar için KDV tevkifatı olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.