Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.01.2022 12:06 (Üye) Soru : Merhaba, Nasılsınız? İki çalışanımız part time çalışma talebinde bulundular. Bu çalışanlarımız, emeklilik için gün ve sene şartlarını tamamladılar. Yaşlarının dolmasını bekliyorlar Biri mayısta diğer ise 2.5 sene sonra emekli olacak. Bunları 13 gün çalıştırmayı kararlaştırdık Kalan günleri için GSS prim tahakkuk eder mı? Emekli olurken sorun yaşarlar mı? Teşekkür ederim İyi çalışmalar dilerim

Cevap : Son düzenleme i 7226 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yapıldı, Buna göre artık bu tür çalışması olanlar ancak sekiz ve daha az gün çalışmaları halinde GSS primi ile ayda 30 güne tamamlamak zorunda olacaklar.Başka bir deyişle ayda en az 9 gün çalışanlar artık GSS primi ödemiyecekler. Yaş bekleyenlerin Gün ve yıl hesabı yaşa uygun olarak tamamlanmış ise yasal bir sıkıntıları olmayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.