Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.01.2022 13:34 (Üye) Soru : Meraba; Danışmanlık Şahıs firmasında kısmi zamanlı çalışan bir kişi boş vakitlerinde bir başka firmaya proje bazlı çalışma yapmış ve firma karşılığında kendisine gider pusulası düzenlemiştir.Tutar olarak 70.000,00 TL civarıdır.Kişi bir başka firmada da ücretli çalıştığı için vergi ile ilgili beyanının gerektirir mi veya tutar yüksek olduğu ilerde sıkıntı yaşar mı ? Bilgilerinizi rica ederim. İyi ÇALIŞMALAR.

Cevap : Elde edilen kazanç arızi kazanç dır. Gelir Vergisi Kanununun 82 nci maddesinde yer alan arızi kazançlara ilişkin istisna tutarı, 2021 takvim yılı için 43.000 TL, 2022 yılı için istisna ise; 58.000 TL dir. Elde edilen gelir den istisna düşülür ,kalan tutar Yıllık GV beyannamesi ile beyan edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.