Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.01.2022 10:09 (Üye) Soru : Sayın danışman, gerçek kişi mükellef olan bir anaokulunun haklarını devrederek sgk lı çalışanları işten çıkardık.Yeni devralan kendi adına mükellefiyet açıp personelleri bizim çıkıştan bir gün sonra giriş yaptı..Eski işveren olarak çıkış tarihinde işçilerin kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı yönünden sorumluluğumuz nedir.. Kıdem ve ihbar ödeyecekmiyiz..Teşrkkürler

Cevap : Süresi belirli olan veya olmayan sürekli iş sözleşmesi ile bir işverenin işine girmiş olan işçi, sözleşme süresinin bitmesinden önce yahut bildirim süresine uymaksızın işini bırakıp başka bir işverenin işine girerse sözleşmenin bu suretle feshinden ötürü, işçinin sorumluluğu yanında, ayrıca yeni işveren de aşağıdaki hallerde birlikte sorumludur: a) İşçinin bu davranışına, yeni işe girdiği işveren sebep olmuşsa. b) Yeni işveren, işçinin bu davranışını bilerek onu işe almışsa. c) Yeni işveren işçinin bu davranışını öğrendikten sonra dahi onu çalıştırmaya devam ederse teni işverenin sorumluluğu bulunmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.