Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.01.2022 13:18 (Üye) Soru : MERHABA SAYIN ÜSTADIM, BİR SSKLI ÇALIŞANIMIZA UŞAMAMIYORUZ. TEL. CEVAP VERMİYOR. 1 OCAK 2022 TARİHİNDEN BERİ İŞE GELMEMEKTEDİR. 10 OCAK-11 OCAK TARİHLİ SSK LI İŞÇİLERİMİZ ŞAHİTLİĞİNDE TUTANAK TUTULDU. 12 OCAK GÜNÜ NOTERDEN EV ADRESİNE FESİH İHBARNAMESİ GÖNERİLDİ VE 3 GÜN SÜRE VERİLDİ. 14 OCAKTA YAKINI TARAFINDAN İHTARNEME ALINMIŞ. 1-YAKINI TARAFINDAN ALINMASI SORUN TEŞKİL EDERMİ ? 2-14 OCAK TEBLİĞATLI+3 GÜN SÜRE 17 OCAK İŞTEN ÇIKARILMA TARİHİ Mİ OLMALIDIR ? 3-1 OCAKTAN 17 OCAĞA KADAR 17 GÜN EKSİK GÜN PUANTAJI VE DEVAMSIZLIK KODU İLE ÇIKIŞINI YAPABİLİR MİYİZ? 4- 29 KODU İLE İAB ÇIKIŞ TARİHİ 17 OCAK MI OLMALIDIR ? 5-EKSİK GÜN FORMUNU DEVAMSIZLIK TUTANAKLARI EKİNDE SGK VERMELİMİYİZ? YOKSA SAKLAMALIMIYIZ ? 6-UNUTLAN VEYA YAPILMASI GEREKEN BAŞKA BİR AYRINTI VARMI ? TEŞEKKÜR EDER, SAYGILAR SUNARIM..

Cevap : Mazeretsiz Devamsızlık haklı nedenin oluştuğunun öğrenilmesinden itibaren 6 gün ve her halükarda 1 yıl içerisinde fesih yapılmalıdır şçinin işe devamsızlığı tutanak altına alınmalıdır. Buna işçi devamsızlık tutanağı denir. Her gün için ayrı ayrı tutanak tutmak zorunlu değildir. Ancak bunun işçinin işe gelmediği her gün için ayrı ayrı yapılması işveren lehine olacaktır. Bu tutanaklar tek taraflı tutulmamalı, işyerinden farklı farklı kişilere de imzalatılmalıdır.Devamsızlık yapan işçinin bordrosuna o gün için ödeme gösterilmemelidir. Noter kanalı ile işçiye haklı nedenle fesih imkanı kullanılacağı hatırlatılmalı ve savunması istenmelidir. Uygulamada bu ihtarname ile işçiye savunmasını yapmak için 3 günlük süre verilir. 3 gün mahkemece yeterli görülmektedir. Kendisine tebliğ yapılacak kişinin adresinde bulunmaması durumunda tebligat kendisiyle aynı konutta oturan kişilere veya çalışana yapılabilir. Ancak bunun için bazı şartlar öngörülmüştür. Bunlar: Tebligatı alacak kişinin muhatap ile aynı konutta yaşaması gerekir (Komşu veya bina görevlisi aynı konutta oturan kişi sayılmayacaktır. Bu kişilere tebligat yapılması tebligatın usulsüz olması sonucunu doğurur.) Tebligat yapılacak kişi o konutta devamlı olarak oturuyor olmalıdır (Tatil için arkadaşına gelip birkaç gün kalacak kişiye yapılan tebligat usulsüzdür.) Tebligat yapılacak kişi hizmetçi ise günübirlik değil, evde sürekli olarak bulunan kişi olmalıdır (Haftada bir gün temizliğe gelen kişiye yapılan tebligat usulsüzdür.) Tebligat yapılacak kişi görünüşü itibariyle 18 yaşından aşağı olmamalıdır. Tebligat yapılacak kişinin belirgin bir şekilde ehliyetsiz bulunmaması gerekir (Çok yaşlı birine yapılan tebligat usulsüzdür.) Bu şartların mevcut olması durumunda ilgiliye tebligat yapılır, imzası alınır. Bu husus evrakta belirtilir. Muhatap harici bir kişiye yapılan tebligat, yapıldığı tarihte tebliğ edilmiş sayılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.