Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.01.2022 11:45 (Üye) Soru : Sayın üstadım, 1.sorum, elimde toplam tutarı amostisman ayırma sınırının üzerinde sabit kıymet alış faturası bulunmaktadır. Ancak faturada iki farklı kdv oranı mevcut olup, %8 lik matrah 1.387,96 TL , %18 lik matrah 702,37 TL dir. Oranlar baz alındığında sınırın altında kalıyor, fatura toplamı baz alındığında ise sınırın üstünde oluyor. Defter beyana nasıl işlemem uygun olur ? 2.sorum ise alış faturası üzerinde önce matrah ve kdv hesaplanmış sonrasında 50 TL lik iskonto uygulanmış. Tek kdv oranı olsa iskontoyu indirip sonrasında matrah ve kdv hesaplaması yapacağım ancak faturada iki farklı kdv oranı bulunmaktadır. Defter beyan sistemine nasıl işlemem uygun olur? Yardımlarınızı arz eder, şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla,

Cevap : 1-ATİK lerin baz alınacak tutar KDV hariç 2022 için 2.000 TL dir. Faturadaki belirtilenler nedir? ayrı ayır mı değerlendirilecek yoksa değerlendirilecek iktisadi bütünlük var mı ? İktisadi di bütünlük yok ise bu alımlar tek seferde gider yazılır. 2- Mal bedeli (-) iskonto = KDV matrahı olur. Farklı KDV matrahlarına tabi mallar için ayrı ayrı KDV hesaplanır Hesaplanan KDV toplamı DBS kayıt yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.