Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.01.2022 12:05 (Üye) Soru : 1 Sıra Nolu Elektronik Defter Genel Tebliğ'inde  ; E-Defterin tutulması, kaydedilmesi, onaylanması, saklanması ve ibrazında kullanacakları yazılımın Başkanlıktan uyumluluk onayı almış bir yazılım olması gerektiği, ve  özel veya paket yazılım üreten yazılım üreticileri den temin edilebileceği gibi mükelleflerin kendi yazılımlarını geliştirerek onay alması durumunda kendi geliştirdiği yazılımını kullanılabilmesine olanak sağlanmıştır. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir LİMİTED ŞİRKET olarak kendi yazılımımızı geliştirip ve başkanlıktan onay alarak müşterilerimize ait tuttuğumuz defterlerin gönderimini yapmak istemekteyiz. Bu kapsamda müşterilerimiz için kendi yazılımımızı kullanmamızın hem meslek kanunu hemde diğer kanunlar hususunda bir sakınca olup olmadığı hususunda bilgi rica ederiz. Teşekkürler, İyi Çalışmalar,

Cevap : Bahsettiğiniz konuda meslek hukuku açısından bir sakınca yok. (sadece kendiniz ve bedelsiz olarak müşterileriniz kullandırmak şartı ile) . Ürettiğiniz programları bedel karşılığı satar iseniz ticari kazanç elde edilmiş olursunuz. . Bu da ticaret yasağı kapsamındadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.