Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.02.2022 10:34 (Üye) Soru : e fatura 'ya tabii olan mükellefim 2021 Aralık ayında düzenlediği irsaliye ve fatura müşteriye e arşiv olarak gitmiş ve bu durum 2022 ocak ayında yeni fatura düzenlenirken farkedilmiştir. Bu durumda e arşiv faturanın iptal süresi geçmiş ve alıcı bu faturayı kayıtlarına alamayacağını kep'ten yazı göndererek bildirmiştir. Alıcıya yeniden e fatura olarak düzenlenecek faturayı geriye dönük Aralık ayında mı düzenlemeli yoksa ocak ayında mı düzenlemelidir. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Merhaba; e-fatura ve e-irsaliye olarak düzenlenen belgeler ilgili muhatabına e-arşiv olarak gönderilemez teknik olarak mümkün değil. Mutlaka farklı bir hata vardır bu işlemde. 8 günlük iptal süresi geçen faturalar için GİB portal üzerinden iptal kaydı oluşturulamaz. Sorunuzda geçen KEP muhtemelen itiraz işlemi için yapılacaktır ki bu uygulama için de faturanın süresi geçti. Şartlar uygunsa iade faturası düzenlenebilir. (fatura kayıtlara alınarak) Ancak öncelikle cevabımda belirttiğim durumların netlik kazanması gereklidir iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.