Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.01.2022 10:21 (Üye) Soru : Merhaba.1- İşletme sahibinin işletme kuruluşundan önce aldığı aracını işletme kayıtlarına alırken güncel kasko değerinden mi yoksa alış bedelinden mi aktifleştirmesi gerekmektedir. 2- İşletme kayıtlarına ekleme işlemi geriye dönük ne kadar süre içerisinde yapılabilir. Amortisman ayrılmak istenmiyor. Sadece yakıt fişleri gider yazılmış ancak araç aktifleştirilmemiş. Ör: 2017 den bu yana yakıt ve tamir giderleri işleniyor ama araç aktifinde bulunmuyor. Teşekkürler.

Cevap : 1-Güncel alış satış değerinde kayıt yapılır. 2-Geriye dönük işlem yapılmaz. Bildirim yapıldığı tarih den itibaren Taşıt işte kullanılır duruma dönüşür.2017 den beri taşıt için yapılan harcamalar gider yazılmış ise Yapılacak incelmede matrah farkı hesaplanarak cezalı vergi tarhiyatı yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.