Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.01.2022 10:41 (Üye) Soru : Merhabalar, SMMM ofisi olarak tasfiyeye girecek ve herhangi bir faaliyeti bulunmayan bir firmaya muhasebe ve vergi beyannamelerini hazırlama hizmeti vereceğiz. Firma % 100 yabancı ortaklı bir firmadır. Türkiye deki firmanın kapatılacak olması sebebiyle verilecek olan SMMM hizmetleri ve hizmet faturasının kesilmesi (muhasebe ve beyanname hizmetleri) SMMM kanunu gereği mutlaka Türkiye'deki firma ile mi yapılmak zorunda? Yoksa sözleşmeyi yurtdışı merkezi ile yapıp, faturalamayı yurtdışına KDV li olarak kesmek suretiyle yapailir miyiz? E-beyannamesi şifresi olarak SMMM ofis şifresi kullanılacaktır. Local mevzuatta sözleşme tarafları ve faturalama tarafı olarak böyle bir gereklilik var mıdır?

Cevap : Bahsettiğiniz işlemler Türkiye de mesleki faaliyet de bulunan meslek mensubu veya mesleki şirket tarafından yapılması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.