Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.01.2022 11:53 (Üye) Soru : Merhaba A.Ş. bir müşterimin web sitesi var. Bu web sitesinin bağlı olduğu sunucu Luksemburgda. Yutdışından sunucu hizmeti sağlayan firmanın adı da AWS. Bu hizmetleri karşısında her ay kdv siz fatura gönderiyorlar. Bu faturaları nasıl kayda almamız lazım? İç yüzde yöntemiyle KDV hesaplayacak mıyız? Yada google, facebook faturalarında olduğu gibi stopajı var mı? KDV 2 beyannamesi beyan edilecek mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : İç yüzde hesabı ile KDV hesaplanmaz. Ödenen bedel üzerinden (2) nolu KDV beyannamesi verilir. Google ve Facebook gibi Sosyal medya üzerinden reklam hizmeti satın alma işleminde, söz konusu hizmetten Türkiye'de faydalanılmış olması ve Google firmasının yurt içinde ikametgâhının, işyerinin, kanuni merkezi ve iş merkezinin bulunmaması şartı ile , KDV Genel Tebliğine göre ; “Türkiye’ye getirilen hizmet, Türkiye’deki firmanın Türkiye’deki faaliyeti ile ilgili ise, hizmetten Türkiye’de faydalanılmıştır. KDV Genel Tebliği’nde, yurt dışından sağlanan hizmetlere ait KDV’nin hizmetten faydalanan yurt içindeki muhatap tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edileceği açıklanmıştır. Dolayısıyla yurt dışından sağlanan ve KDVK’nın 1/2. maddesine göre hizmet ithali kapsamında değerlendirilen işlemlere ait KDV'nin, hizmetten yararlanan Türkiye’ de mukim kişi ve kuruluşlarca sorumlu sıfatıyla verilecek olan 2. no.lu KDV beyannamesi ile beyan (KDV oranı % 18) edilerek bağlı bulunulan vergi dairesine ödenmesi, 1 no.lu KDV beyannamesinde de gösterilerek indirilmesi mümkün olacaktır. Yapılan ödemeden % 15 oranında GV stopajı yapılarak muhtasar beyanı ile beyan edilerek ödenecek,
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.