Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.01.2022 16:45 (Üye) Soru : 2020 yılında ödenemeyip kanunen kabul edilmeyen gider olarak matraha ilave ettiğimiz kurum mükellefimiz ilgili primleri 2021 yılında ödedi. Sorum geçmiş döneme ait olup ödenmediği için giderleştiremediğimiz sgk primini 2021 yılı kazancında giderleştirmek istiyorum. Bunu kurumbeyanında mı göstereceğim. Öyleyse hangi satırda? Ya da nasıl bir muhasebe kaydı yapacağım ki giderleştirebileyim.

Cevap : Primlerin,ödendiği dönemin kurumlar geçici vergi beyannamesinde indirimler bölümünde 150 kod ile indirilir . Ödenemeyen SGK primleri ödendiği zaman yapılacak kayıt, --------------------------------///////----------------------------------------------- 368 VAD. GEÇ. ERT. VERGİ VE DİĞ YÜK. 37.500 100/102 KASAN/BANKA VB. 37.500 ----------------------------/-------------------------------------------
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.