Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.01.2022 13:27 (Üye) Soru : Merhaba, Bir müşterimiz 2 ayrı sendikaya , postprodüksiyon (sendika etkinlikleri için video çekimi ve videoların düzenlenmesi ) hizmeti vermiştir. Sendikalardan bir tanesi kdv tevkifatı uygulanması gerektiğini, diğeri ise uygulanmaması gerektiğini bildirmiştir. Konuyla ilgili kafa karışıklığını gidermek adına yorumunuzu rica edebilir miyim? Benim düşüncem tebliğde yayımlanan kuruluşlardan olan sendikalara verilen video çekim ve postproduksiyon hizmeti diğer hizmetler olarak düşünülmeli ve 5/10 kdv tevkifatı uygulanmalıdır. İyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Her türlü ticari reklamın yayınlanmasına yönelik olarak alınan hizmetlerin tevkifat kapsamında olması sebebiyle, reklam prodüksiyon hizmetlerine istinaden düzenlenen faturaların 3/10 oranında tevkifata tabi tutulması gerekmektedir. Nitekim İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Gelir Kanunları KDV-ÖTV Grup Müdürlüğü tarafından verilen bir özelgede (Özelge numarası aşağıdadır. ) de reklam sektöründe yer alan bir şirketin, müşterilerinin sosyal medya hesaplarında tanıtımını ve pazarlamasını yaptığı ürünlere yönelik olarak verdiği fotoğraf ve video çekimi hizmeti ile müşterilerinin sosyal medya hesaplarına ait sayfa tasarımının hazırlanması, paylaşım yapılması ve takip edilmesi hizmetine ilişkin düzenleneceği faturanın 3/10 oranında tevkifata tabi olması gerektiği yönünde görüş verilmiştir. Bununla birlikte bahse konu hizmetin aracı bir kurum tarafından alınması halinde de düzenlenecek faturada tevkifat uygulanması gerekmektedir. (İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Gelir Kanunları KDV-ÖTV Grup Müdürlüğü'nün 39044742-130[Özelge]-507917 sayılı ve 30/06/2021 tarihli özelgesi)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.