Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.01.2022 17:08 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Danışman; Mimarlık işi ile iştigal etmekte olan bir mükellefimize Serbest Meslek Kazanç Defteri tutmaktayız. Mükellefimiz Mimarlık hizmeti haricinde İnşaat İmalatı ve İnşaat Tadilat işleride yapmak istemekte ve Yaptığı işlere Fatura alıp Fatura kesecektir. Serbest Meslek Kazanç Defteri ile beraber İşletme Defteri de tutabilirmiyiz? Defter Beyan Sistemi için nasıl bir yol izlemeliyiz? ileride Bilanço Defterine geçer ise Hem bilanço defteri hemde DBS de SM Kazanç defteri tutabilirmiyiz? Teşekkür ederim.

Cevap : Ticari faaliyet için Ayrıca DBS den işletme defteri tutulacak . Sınıf değiştirme olması halinde Serbest meslek faaliyeti için DBS den Serbest Meslek Kazanç defteri tutulmaya devam edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.