Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.01.2022 10:07 (Üye) Soru : mrh. Mükellefimiz 461702 nace kodu olan yaş sebze meyvelerin toptan satışını yapmaktadır.2021 cirosu 450000 tl dir.Müstahsil makbuzunun kesilmesinde kağıt müstahsil makbuzu veya elektronik müstahsil makbuzu kesilmesinde ayrımda fikir ayrılığına düştük emüstahsilde bir kıstas-düzenleme-şart varmıdır.

Cevap : e-Fatura uygulamasına geçmek zorunda olan mükelleflerden faaliyetleri gereği aynı zamanda müstahsil makbuzu düzenlemek zorunda dır. Hal Kayıt Sistemine bildirim yapma yükümlülüğü bulunan ve komisyoncu veya tüccar olarak sebze ve meyve ticareti ile iştigal eden mükellefler, e-Müstahsil Makbuzu olarak düzenlemek zorundadır.(509 Nolu VUK Gn.Tb:) 450.000 TL cirolu mükellef e-fatura kullanma zorunluluğunda olmadığı için e - müstahsil makbuzu düzenlemek zorun da değildir. İsteğe bağlı olarak e-fatura düzenleyenler e-müstahsil makbuzu düzenleyeceklerdir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.