Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.01.2022 12:12 (Üye) Soru : MERHABA; Mükellefimiz (Diyetisyen Olarak) Serbest meslek kazancı olarak devam etmekte olup, Defteri:Serbest meslek, Düzenlediği Vesika: E-Serbest Meslek Makbuzu. Bunun yanında ek iş olarak E-Ticaret İnternet üzerinde satış yapılacak. öğrenmek istedim 1.sorum; Defter Beyan sisteminden Serbest Meslek Defteri yanında Ticari kazanç defteri de tutmamız gerekiyormu? 2.Sorum: E Ticaret satışları için düzenlenecek vesika faturamı? Fatura ise E-serbest meslek mükkelefiyiz. bu sarışlar için E-Arşiv faturası düzenleyebilir miyiz?. E-Fatura ya geçmek zorunda mıyız?.

Cevap : Defter Beyan sisteminden Serbest Meslek Defteri yanında Ticari kazanç defteri de tutmamız gerekir. VD ne ikinci iş bilgisi verilir. Ticari kazancın elde edilmesi için Fatura düzenlenecektir.(e-arşiv fatura) E faturaya geçmek için 2022 yılı cirosu 500.000 TL geçmesi gerekir. Bu had geçmesi halinde 01/07/2023 de e-fatura düzenlenecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.