Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.02.2022 10:30 (Üye) Soru : Merhaba, 29.12.2021 tarihli resmi gazeteki CB kararı ile ÇALIŞANLARIN İŞVERENLERİ ARACILIĞIYLA OTOMATİK OLARAK EMEKLİLİK PLANINA DAHİL EDİLMESİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK'de değişikliğe gidilmiş olup, sistemden çıkanların sisteme geri dönmesinin zorunluluğu kaldırılmıştır. İşyerimizde çalışanlarımız adına bes kesintisi yapılmaktadır. Bu kesintileri 2022 Ocak ayı itibarıyla yönetim kurulu kararı ile kesebilir miyiz? yoksa her çalışanın bankaya gidip BES' ini iptal mi ettirmesi geriyor? başka bir yol olarak; çalışanlardan imzalı dilekçe alarak (adıma bes kesintisi yapmayın diye dilekçe alarak) da BES kesintisini sonlandırabilir miyiz? Yardımlarınız için çok teşekkürler...

Cevap : Zorunlu bireysel emeklilik sistemi iptali sadece çalışanın isteği ve yazılı talebi ile gerçekleşebilir. BES iptali için, BES planına dahil edilen çalışanlar sisteme dahil edildikleri sigorta şirketine dilekçe yoluyla, telefon yoluyla veya resmi internet siteleri üzerinden form doldurarak yapılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.