Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.01.2022 16:58 (Üye) Soru : Merhaba, Şirket satın aldığı depo ve bina için tamir-bakım harcamaları yapmaktadır. Depo ve bina için yapılan bazı giderler binanın kullanım ömrünü uzatıyorsa binaların maliyetine ekliyorum. Mesala, inşaat malzemeleri ,boya, sıva gibi tüm malzemeler. Ancak bu işleri yaptırmak için firmaların kestiği faturalar Alçı boya işleri, Mekanik tesisat işleri yapımı, Elektrik tesisatı ve montaj işleri , Elektrik mekanik proje tasarım giderleri, doğrudan gider olarak işlenebilir mi? Hangi muhasebe hesabına takip etmek gerekir. Ayrıca banyo ve mutfak malzemeleri hangi hesapta izlenmelidir. Teşekkür ederim

Cevap : Tamir ,Bakım Onarım, Badana ve Boya harcamaları gider olarak (700 lü hesaplar) yazılır. Binanın iktisadi kıymetini artıran harcamalar ise bina hesabına yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.